10 kamieni szlachetnych i energia, która z nich płynie

Biżuteria & Akcesoria

Wiosna przyszła, a z nią nowa energia. Rewolucja w szafie, regeneracja cery po zimie i biżuteria na powitanie nowego. Ale dzisiaj o biżuterii inaczej. Skoro ma być tak pięknie, to tym razem o energii, którą dają kamienie szlachetne.

Sporadycznie się nad tym zastanawiamy. Wiem. Najważniejszy jest efekt, który dają kamienie. Zwracamy uwagę na kolor, sposób szlifowania, cenę oczywiście. A kamienie szlachetne (w największym uproszczeniu to oczywiście te, które mają największą przeświecalność i twardość powyżej 7 w skali Mohsa) to również terapeutyczna i duchowa moc, w którą wierzyli już starożytni Babilończycy, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Litoterapia, bo tak nazwano tę dziedzinę. Do dziś stosuje się je w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej ajurwedzie. Ich energia emanuje w bardzo określony sposób. I czy w to wierzymy, czy nie z jakiegoś powody zwracamy uwagę na te konkretne, o określonej barwie i urodzie, która może się wydawać niezrozumiała. Tylko pozornie. Nie lubię żółtego koloru, a jednak zwracam uwagę na cytryny i oliwiny. Nie ma w tym logiki, ale jest siła i energia, które krążą wokół nas. Widocznie energii tych dwóch potrzebuję najbardziej.

Czasem warto wiedzieć, co w naszej biżuterii jest poza karatami, szlifami, kruszcami i designem.

 

magia kamieni szlachetnych

 

Diament

Król kamieni szlachetnych – diament (brylant po oszlifowaniu), jest związany z energią Słońca. Uznawany za święty kamień, pełen mistycyzmu, siły i oczyszczających mocy. Jest najtwardszym kamieniem szlachetnym o najsilniejszej sile promieniowania i prawdopodobnie to wpływa na jego energetyczną siłę. Uznany za znak doskonałości i niezniszczalności. Wzmacnia koncentrację i twórcze siły. Kamień odradzającej się odwagi i pewności siebie. Tradycyjnie symbolizuje związek kobiety i mężczyzny, ale… Energetycznie rzeczywiście stoi na straży wierności i nierozerwalności związku, jednak chroni uczucia, które są szczere, czyste, nieegoistyczne. W związkach o jednoznacznych intencjach daje ogromną siłę i poczucie trwałości. Niestety to również kamień, który nie znosi obłudy i zdrady. Jego energia zawsze zmierza do wewnętrznego oczyszczenia. Jeśli zgodzimy się na jego działania – da nam wyzwolenie i kierunkowskaz do prawdy, czystości i jasności. Jeśli nie, pokaże nam swoją mroczną stronę, wprowadzając w nasze życie uczucie niepokoju.

W związku z tym, pierścionek zaręczynowy z brylantem to jedno. Na pewno da siłę wspierającą związek. A biżuteria z brylantem, choćby najmniejszym, tylko dla siebie – to drugie. Jeśli jesteś gdzieś na życiowym rozdrożu – z pewnością pomoże.

Największe złoża: Botswana, Namibia, Syberia, RPA, Angola, Australia, Kanada.

Szczególny sprzymierzeniec dla zodiakalnych Baranów, Lwów i Wag.

 

Szmaragd

Kamień witalności, siły i wewnętrznego szczęścia, wpierany energią planety Wenus. Jest kolejnym kamieniem mistyków, otwiera na wiedzę i inspiruje rozwój. Przynosi również ochronę przed urokami, złymi spojrzeniami i ukojenie dla demonów naszej duszy. Jego zielona lub zielono-szmaragdowa barwa symbolizuje również pojednanie z naturą. Dzięki planecie Wenus niesie ze sobą energię miłości, urody i życia w harmonii. Jest łącznikiem z energią przyrody i otwiera nasz umysł na harmonię, spokój i naturalny rozwój. Ale również na bogactwo życia, to cielesne i duchowe. Szmaragd jest kamieniem odradzania się i sięgania na nowe. Pomaga uwalniać się od naszych słabości i doceniać piękno codziennego życia. Szmaragdy to kamienie godzenia się ze sobą, pracy nad własną duchowością i otwarcia na to, co najlepsze w naszym otoczeniu. Ale również siła regeneracji, w cielesnym i duchownym sensie.

Najlepszy dla osób w znaku zodiaku Byka, Raka, Bliźniąt.

Pochodzenie: największe złoża szmaragdów znajdują się w Kolumbii, ale wydobywa się je również w Brazylii, na rosyjskim Uralu. Mniej atrakcyjne, więc i tańsze, o zabarwieniu wpadającym w szarości pochodzą ze złóż na terenie Zambii, Madagaskaru, Zimbabwe.

 

Rubin

Nazywany czasem Promieniem Miłości jest kamieniem kojarzonym z żywiołem ognia, dzięki swojej wyjątkowej czerwonej barwie. Jest przede wszystkim klejnotem obfitości, sensualnej energii, głębokich uczuć i dynamizmu. Patronuje mu Mars, więc prawdopodobnie jest jednym z najbardziej energetycznych kamieni szlachetnych. Kamień ciągle odradzającego się życia. Oddziałuje na wiele sfer życia jednocześnie w różny sposób. Dla osób zgaszonych, przytłumionych i wypalonych otwiera drzwi do odzyskania energii, optymizmu i sił witalnych. Dzięki niemu wraca do nas pewność siebie, wiara w sens tego co robimy, przekonanie o słuszności naszych wyborów.  Energia rubinu przydaje się też w relacjach damsko-męskich, otwiera nowe sfery intymności i przyciąga do nas ludzi o pozytywnej energii.  Symbolizuje nieograniczoną, energetyzującą namiętność, ale jednocześnie stawia znak równości pomiędzy erotyzmem a miłością. Jest kamieniem nieustannego oczyszczania i przemiany, ma w sobie opiekuńczą moc nad najważniejszymi uczuciami naszego życia. Nie pozwala na zastój w żadnym aspekcie życia. Zagrzewa do walki, motywuje do wysiłku i odwagi.

Pochodzenie: Birma, Tajlandia, Sri Lanka.

Najlepszy dla zodiakalnych Lwów, Baranów i Skorpionów.

 

Szafir

Kamień wiary i spokoju ducha, któremu patronuje energia Uranu i Jowisza. Jest silnym kamieniem opiekuńczym, wzmaga uwielbienie dla prawdy, głębokiego przywiązania i wierności. To również kamień mądrości i wtajemniczenia, duchowej drogi do wiedzy i intuicji. Pomaga zdobywać bogactwo i osiągać szczęście. Usuwa z naszego życia chaos, rozprasza zwątpienie, chroni przed nieszczęściem (blokuje wyładowania złej karmy). Jest kamieniem mądrości i samorozwoju. Niweluje zaburzenia psychiczne.

Pochodzenie: największe złoża szafiru znajdują się w Birmie, Kambodży, Sri Lance i Tajlandi.

Znak przeznaczony dla zodiakalnych Byków, Panien, Wag i Ryb.

 

Topaz

Błękitny kamień szczęścia, fortuny i realizacji pragnień. W warunkach naturalnych występuję również w kolorze szarym, żółtawym i jasnozielonym. Ich niezwykły błękitny kolor jest wydobywany w procesie obróbki jubilerskiej. To wyjątkowy kamień duchowości. Jest najbardziej optymistycznym kamieniem szlachetnym. Rozjaśnia i ożywia nasz umysł, otwiera nas na nowe doświadczenia, stymuluje i wzmacnia układ nerwowy. Jednocześnie ma dość uniwersalny charakter, bo jest po prostu kamieniem przyciągającym wszystko, czego potrzebujemy – miłość, szczęście, obfitość, realizacja celów, rozwiązywania dla trudnych problemów. Wykorzystuje się go również do oczyszczania aury, wzmacniania mocy afirmacji, wprowadzania w stan medytacji. Mówi się czasem, że to kamień przeznaczony dla liderów, dziennikarzy i prawników.

Pochodzenie: złoża w Brazylii, Afganistanie, Mozambiku, Norwegii, Meksyku, Birmie, Nigerii i Chinach.

Przeznaczony szczególnie dla zodiakalnych Bliźniąt, Lwów, Panien, i Skorpionów.

 

Ametyst

Kamień duchowej czystości, spokoju umysły, rozwoju emocjonalnego, któremu patronuje energia Saturna. Nazywany Mistrzem Uzdrawiania, uwalnia nas od negatywnych wzorców, ograniczeń  i poszerza nasze horyzonty myślowe. Wzmacnia naszą intuicję. Chroni nas przez negatywnymi emocjami i dwuznacznymi intencjami ludzi wokół nas. Jego fioletowa barwa pomaga w przywracaniu duchowej równowagi, przynosi spokój i jasność umysłu. Uwalnia od napięć i zmęczenia. Jest kamieniem harmonii i relaksu, wielkich idei i równie wielkich refleksji. Często stosowany w oczyszczeniu domów z nagromadzonej negatywnej energii. Pomocny w uwalnianiu się od nałogów.

Pochodzenie: złoża w Brazylii, Urugwaju, Iranie, Rosji, Niemczech.

Sprzyja szczególnie ludziom spod znaku Barana, Bliźniąt, Strzelca i Ryb.

 

Tanzanit

Odpowiada za podniesienie wibracji energetycznej, radość i uwolnienie od zmartwień. Podobno odpowiada za aktywację czakry trzeciego oka, posiada prawdopodobnie największy potencjał „magiczny”. Jego energia wspiera synergię pomiędzy umysłem, sercem i życiowym doświadczeniem. Kamień oświecenia, jak mawiają niektórzy. Tanzanity są chętnie stosowany przez terapeutów, bo generują dobrą energię i uwalnia od duchowych rozterek. Wspiera poszukiwania własnego powołania i duchowe przebudzenie.

Pochodzenie: tanzanit to najmłodszy kamień jubilerski, odkryto go w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jego złoża to oczywiście afrykańska Tanzania. Uwaga – biżuteria z tanzanitem to z pewnością dobra inwestycja – złoża wyczerpią się prawdopodobnie w ciągu 20-25 lat.

Przeznaczony szczególnie dla zodiakalnych Wag, Strzelców i Bliźniąt.

 

Cytryn

Kamień bogactwa i sukcesu. Być może dzięki swojej wyjątkowej barwie w kilku odcieniach złota, a być może przez skład chemiczny. Swoją barwę zawdzięcza wodorotlenkowi żelaza. To kolejny kamień trzeciej czakry, więc ma energię nowego otwarcia. Bez wątpienia jest doskonałym talizmanem do przyciągania pieniędzy i dóbr materialnych. Ale to również kamień optymizmu, radości i szczęścia, po prostu. Wspiera nasze kreatywne siły i wiarę w siebie. Idealny talizman dla osób, które chcą łączyć swoją kreatywną pasję z drogą zawodową. Doskonały prezent dla osób zaczynających pracę lub otwierających firmę, podejmujących się nowych wyzwań. Przeznaczony dla osób przedsiębiorczych, którzy lubią ciągłe zmiany. Przyciąga dobre okazje i ludzi, którzy mogą pomóc na naszej drodze. Sprzyja utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa w sferze materialnej. Przydaje się we wszystkich sytuacjach, w których potrzebna jest odwaga, przekonanie o słuszności własnych opinii i koncentracja.

Pochodzenie: złoża w Brazylii, na Madagaskarze i w Rosji.

Przeznaczony szczególnie dla osób spod znaku: Wodnika, Panny, Lwa i Bliźniąt.

 

Granat

Kamień motywacji, radości życia i szczęścia w biznesie. Nie ma czystej barwy czerwieni rubinu, jest zbliżony do kolorystyki owocu granatu, od którego wziął nazwę. Ma delikatne różowe przebłyski i kroplę szarej głębi. Szczególnie przeznaczony dla osób nieśmiałych, pomaga przezwyciężać lek przed zmianą, buduje odwagę i poczucie własnej wartości. Jest często łączony z energią hinduskiej bogini Kundallini, pomaga wyzwalać talenty i pasje, niweluje strach przed nieznanym i żal do ludzi. Jedna z legend na jego temat mówi, że kiedy granat spełni w naszym życiu określoną rolę jego kolor blednie lub kamień po prostu się gubi.

Pochodzenie: złoża w RPA, Tanzanii, Sri Lance, ale również w Rosji, Niemcczech, Szwajcarii i Czechach.

Najlepszy dla zodiakalnych Baranów, Skorpionów i Lwów.

 

Oliwin

Kamień sławy, godności i uzdrowienia. Wspiera równowagę emocjonalną i pomaga leczyć rany z przeszłości. Jego delikatnie oliwkowa barwa daje nadzieję i radość, prawdopodobnie dzięki temu jest kamieniem uzdrowicieli. Oliwin pomaga w zrozumieniu trudnych relacji międzyludzkich, redukuje stres i poczucie winy. Pomaga w rekonwalescencji po duchowych i fizycznych traumach. Zwiększa cierpliwość, zaufanie do siebie i asertywność. Przez niektórych uznawany również za kamień zatrzymujący pieniądze. Więc w duecie z cytryn będzie idealny do wspierania naszych finansowych planów. Ale jego główna moc to energia uzdrawiania, prawdopodobnie dlatego jest często używany w medycynie niekonwencjonalnej. I ten kolor – połączenie soczystej zieleni i słońca. Uśmiechniesz się do takiej biżuterii z pewnością.

Pochodzenie: najpiękniejsze egzemplarze pochodzą ze złóż w Birmie, ale wydobywa się je również w Australii, Brazylii, Chinach, Eyrtrei, Kenii, Meksyku, Pakistanie i Tanzanii.

Idealny dla zodiakalnych Ryb, Wag i Lwów.

 

Biżuteria na wiosnę i lato 2019 – zapraszam TU…

Może cię zainteresować również KRZEMIEŃ PASIASTY, wyjątkowy kamień z Sandomierszczyzny…

© 2020 Kinelkovska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia użyte na stronie stanowią własność właściciela strony.