Punkowa Dama w szlachetnych perłach

Autorsko

Naszyjnik typu choker, o długości ok. 40 cm, wykonany z pereł Biwa, zwanych również hybrydowymi, w kolorze opalizującej szarości z poblaskiem ziemnego beżu i przydymionego granatu. Punkowa Dama w szlachetnych perłach

Choker wykonany z 30 podłużnych pereł Biwa, o długości 20-35 cm. naszyjnik urozmaicony okrągłymi perełkami w odcieniach szaro-beżowego toupe, czystej szarości (ok. 65 pereł słodkowodnych) i przekładkami z japońskich koralików Toho.

 

 

Hybrydowe perły, z których został wykonany naszyjnik to tak naprawdę bliźniacze siostry pereł, tylko bardziej niesforne. Ich narodziny są dokładnie takie same, jak okrągłych – pojawiają się w muszli perłopławów jako intruzy. Mają ten sam skład chemiczny, jednak rosną nieco szybciej. Legendy mówią, że wszystko zaczyna się od ziarenka piasku, które wdziera się do muszli. To nie do końca prawda. Narodziny perły są mniej romantyczne – do muszli dostaje się pasożyt. Czasem to własna obumarła komórka perłopława, odprysk muszli, a w warunkach hodowlanych – zarodek w postaci idealnie wyszlifowanej kulki wprowadzany chirurgicznym lancetem do muszli. Kiedy intruz pojawi się już w muszli, zaczyna otaczać go cysta, z którą małż zaczyna walczyć, obudowując ją kolejnymi cieniutkimi warstwami masy perłowej. Po kilku, czasem kilkunastu latach powstaje drogocenna perła. Hybrydy powstają, kiedy naturalny wzrost perły zostaje zachwiany. Rosną znacznie szybciej, ale przez to tracą swój okrągły kształt.

Inne prace? More… 

 

© 2020 Kinelkovska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia użyte na stronie stanowią własność właściciela strony.