Złota biżuteria nie taka oczywista

Biżuteria & Akcesoria

Złota biżuteria jest oczywista. Najbardziej popularna.  Pasuje do wszystkiego. I bywa po prostu nudna. Więc może trochę inaczej…

 

W Warszawie, na ulicy Wilczej 69 w niepozornej, raczej nie rzucając się w oczy kamienicy prawdopodobnie z lat 30-tych jest pracownia. Bez powalającej wystawy, bo tak naprawdę nie ma żadnej witryny. Pracownia jest w podwórku, a dokładnie w piwnicy jednej z klatek schodowych. Trzeba się wysilić, żeby ją znaleźć. Serio. Ale jak już znajdziecie, to po Was 🙂

Złoto w towarzystwie srebra, platyny i stali szlachetnej z warszawskiej pracowni Jacka Byczewskiego, fot. Byczewski.com

 

Jacek Byczewski spełnia marzenia od 40 lat 

Warto, bo ową pracownię prowadzi od ponad 20 lat Jacek Byczewski. W tym miejscu akurat, bo jego doświadczenie jubilerskie to już ponad 40 lat. Absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP od kilkudziesięciu lat projektuje i wykonuje biżuterię. Ilość nagród branżowych jest rozbrajająca. Kilkukrotne złote medale na Międzynarodowych Targach „Amberif” w Gdańsku, Nagrody Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Srebra Stołowe”. Kilkanaście ważnych wystaw w Polsce i Europie.

 

 

W jubilerskim świecie takie CV gwarantuje spokojne życie z pracy typowo odlewniczej. Praca na gotowych odlewach, to dzisiaj działalność większości złotników w tym kraju. Kreatywność ograniczona do wyboru kamieni zdobniczych. I nadal trudno na tym nie zarobić. A tu proszę, w pracowni Jacka Byczewskiego odkrywamy na nowo znaczenie słowa wzornictwo, inspiracja, twórczość.

Spinki do mankietów, broszki i piny z pracowni Jacka Byczewskiego, fot. Byczewski.com

 

Biżuteria z poczuciem humoru 

Jest w tych jego pracach sporo zabawy formą i poczucia humoru. Jest świetny warsztat i stara szkoła jubilerska, ale przede wszystkim delikatność i nowoczesne podejście. Złoto przestaje być ostentacyjne i dosłowne, bo staje się zaledwie dodatkiem do całego projektu. Jeśli nie lubicie dosłowności w biżuterii, to nad tą wychodzącą spod jego rąk na pewno warto zwrócić uwagę.

 

Biżuterię można zamówić za pośrednictwem strony internetowej jubilera. Ale warto do tej niepozornej pracowni pojechać. Po pierwsze dlatego, że na miejscu można dokonać niektórych modyfikacji, zamienić elementy ze stali szlachetnej na platynę, poprosić o inne kamienie jubilerskie, trochę wszystko spersonalizować.

I doświadczyć tego twórczego procesu, tak po prostu.

 

Fantazyjne kolczyki zaprojektowane przez Jacka Byczewskiego, fot. Byczewski.com

 

A może więcej inspiracji?

Fantazyjna biżuteria Anny Orskiej. More… 

 

© 2020 Kinelkovska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia użyte na stronie stanowią własność właściciela strony.